Skip directly to content

Antivielas un revakcinācija – svarīga informācija par ērču encefalītu

on Wed, 05/06/2020 - 09:52

Antivielas un revakcinācija – svarīga informācija par ērču encefalītu

Foto: Nechaevkon/SHUTTERSTOCK

  Šogad atkārtoti veicu pārbaudi, domāju, ka šīs antivielas būs samazinājušās, jo kopš pēdējās revakcinācijas ir pagājuši jau seši gadi. Taču rezultāts pārsteidza – šogad antivielu daudzums ir palielinājies: 524 U/ml. Kā tas iespējams? Infektologi norāda, ka ar katru gadu antivielu daudzums samazinās. Jautā Aldis no Valmieras.

 

  “Īsā atbilde ir tāda, ka nav noteikta skaitļa, virs kura antivielas ir pasargājošas.

  Antivielu analīzes parāda kopējo, nevis specifisko antivielu daudzumu.

  Pie mums nav tādu neitralizācijas testu, kas ļautu noteikt tieši specifisko imunitāti. Antivielu tests jums nedod neko, un tiešām nav svarīgi, kādi ir tā skaitļi,” skaidro infektoloģe Dace Zavadska.

  “Tiklīdz jūs ievadīsiet atkārtotu vakcīnu, uzreiz atjaunosies organisma aizsardzība pret ērču encefalītu – pat ja pagājuši septiņi gadi pēc vakcinēšanās, nav jāsāk viss vakcinēšanās kurss no jauna, kā to nereti liek darīt, pietiek ar revakcināciju.

  Arvien vairāk pasaulē veiktu pētījumu apliecina, ka antivielas stabili saglabājas sešus gadus, tiesa, ļoti retos gadījumos cilvēks tomēr saslimst, tāpēc daudzas valstis pagarina posmus starp atkārtotu vakcinēšanos.

  Piemēram, Šveicē, kur ir ļoti zema slimo ērču izplatība, pat ļauj revakcinēties pēc desmit gadiem. Tiek arī ņemts vērā, ka vakcīnas ir dārgas. Pie mums ir cita situācija ar ērcēm, tāpēc ir pareizi sekot līdzi konkrētās vakcīnas ražotāja ieteiktajam revakcinēšanās posmam. Cilvēkiem pēc 60 gadu vecuma revakcinācija jāveic jau ik pēc trim gadiem.”

29.04.2020, www.la.lv, Ieva Apiņa, https://veselam.la.lv/antivielas-un-revakcinacija

PP-TCV-LVA-0225. Apstiprināts 06.05.2020.