Skip directly to content

Ērces

on Thu, 03/19/2015 - 16:40

Par ērcēm

Jau pats ērces raksturojums – zirnekļveidīgs parazīts, kas barojas no zīdītāju asinīm, īpašas simpātijas pret šo kukaini nerada. Taču zinot, cik ļaunu slimību tā spēj nodot cilvēkam, sastapties ar šo asinssūcēju nepavisam negribas. Tomēr Latvijā un arī citviet Centrāleiropā no tā izvairīties ir grūti. Baltijas valstis turklāt ir paaugstināta ērču encefalīta inficēšanās riska vieta.

Parasti ērces mostas marta beigās, gaisa temperatūrai sasniedzot 5 grādus, un ir aktīvas līdz pat novembrim. Vislielākā iespēja Latvijā sastapties ar ērci ir jauktu koku mežos un krūmājos, tomēr paradoksālā kārtā zināmi daudzi gadījumi, kad ērce cilvēkam ir piesūkusies parkā pašā Rīgas centrā, mājas dārzā vai pat vispār nesperot kāju ārpus mājas – ērce ir ienesta ar pļavas puķu pušķi. Arī ārpus Latvijas mēs neesam pasargāti no inficētām ērcēm, jo īpaši, dodoties uz tādām tūristu iecienītām vietām kā Austrijas Alpiem, Ālandu salām Somijā vai tepat uz Sāremā salu Igaunijā.

Ērču dzīves cikls

Katrā attīstības stadijā ērcei jābarojas ar asinim, lai pārietu nākamajā stadijā.
Lielāka vīrusa transmisija notiek vienlaicīgi barojoties nimfam un larvām no viena dzīvnieka.

Ērce inficē

Pati par sevi ērce nekādu ļaunumu cilvēkam nodarīt nespēj, taču spēj to inficēt ar ērču encefalīta vīrusu un boreliozi jeb Laima slimību, jo ir šo slimību pārnēsātājs. Dabā inficētas ir ap 5-10% ērču, bet Latvijā pārbaudot cilvēkiem piesūkušās ērces, inficētas konstatēja 30 – 33%. Tas saskan ar zinātnieku izvirzīto teoriju, ka inficētas ērces ir daudz aktīvākas, līdz ar to lielāka ir iespēja, ka cilvēkam var piesūkties tieši inficēta ērce. Cilvēks ar ērču encefalītu var saslimt arī dzerot inficētu kazas, retāk govs pienu.

Cilvēku ar ērču encefalītu var inficēt gan ērču mātīte, kas piesūcas uz vairākām dienām, gan ērču tēviņš, kurš piesūcas tikai uz 20 minūtēm, gan ērču kāpurs, kurš ir tik sīks, ka var palikt nepamanīts. Saslimt iespējams arī, inficētai ērcei tikai pārrāpojot pār ādu, kurā ir sīkas mikrotraumas. Apmēram 30% no ērču encefalīta slimniekiem ērci uz sava ķermeņa nav atraduši. Lai inficētos ar Laima slimību, nepieciešams ilgstošāks kontakts ar piesūkušos ērci. Viena ērce var pārnēsāt gan ērču encefalīta vīrusus, gan Laima slimības ierosinātājus, tāpēc cilvēku var inficēt ar abām šīm slimībām.

Ērces snuķis

Suņu ērces mutes daļa

Piesūkusies ērce

Piesūkusies ērce ( datorgrafika)

Piesūkusies ērce ( datorgrafika)

Paēdusi ērce

  • Ērču encefalīta vīrus tiek pārnests ar ērču siekalām. 
  • Ērce  ar snuķi pārdur ādu un sāk zīst. 
  • Ērces siekalas satur pretiekaisuma īpašības, antikoagulantu (vietējo anestētiķi), kas padara piesūkšanos nejūtīgu un cementu, kas nostiprina snuķi ādā.
  • Ērcei uzsākot barošanos, ērču encefalīta vīrus kopā ar siekalām nokļūst cilvēka vai siltasiņu dzīvnieka asinīs, kur vīruss sāk vairoties.

 

Ērcei var būt no 500 līdz 5000 oliņu.

Ērču pārošanās

Ērču oliņas un nimfa