Skip directly to content

Visi jaunumi

Farmaceite atgādina: Pavasaris tuvojas, pēdējais brīdis sagatavoties ērču sezonai!

on Thu, 03/28/2019 - 07:35

Līdz ar gaisa temperatūras paaugstināšanos un pavasara iestāšanos mostas arī ērces – tās aktivizējas jau pie trīs līdz piecu grādu temperatūras. Ērces var atbaidīt, lietojot dažādus palīglīdzekļus, piemēram, aerosolus, taču efektīvāko aizsardzību var nodrošināt tikai vakcinācija. Aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane skaidro, ka imunitāte pret ērču encefalītu sāk veidoties divu nedēļu laikā pēc vakcinēšanās, un aicina izmantot pēdējo iespēju, lai vakcinētos pirms pavasara iestāšanās.

 “Vakcinēties pret ērču encefalītu var visu gadu, taču vislabāk to darīt rudenī, ziemā vai agrā pavasarī – jo ātrāk pirms ērču aktivizēšanās vakcinēšanās notiks, jo lielāka iespējamība, ka antivielas organismā būs pietiekamā daudzumā. Iespējamība inficēties ar ērču encefalītu Latvijas platuma grādos ir augsta, saslimšana ir nopietna, un tā var izraisīt smagus veselības bojājumus, tāpēc pret savlaicīgu profilaksi nevar attiekties vieglprātīgi,” norāda A. Fleišmane.

Līdzekļi ērču atbaidīšanai

Ērču atbaidīšanai var izmantot aerosolus. To sastāvā ir citriodiols (citronu eikalipta ekstrakts) dažādās koncentrācijās, kas ar savu smaržu atbaida ērces. Tāpat svarīgi atcerēties, ka dodoties brīvā dabā, jāizvēlas piemērots apģērbs (gaišs, ādu nosedzošs apģērbs), bet pēc tam iespējami drīz rūpīgi jāpārbauda sevi – ērces nepiesūcas nekavējoties, ātri pamanītas tās var pagūt notraukt arī no ādas.

Ērču encefalīta simptomi

Ērču encefalītam nav specifiska simptomātika, simptomi var būt tādi paši kā pie citām saslimšanām, tāpēc pēc ērces koduma svarīgi sekot līdzi un piefiksēt jebkādas izmaiņas veselības stāvoklī.

Ērču encefalīta inkubācijas periods ir aptuveni septiņas līdz 14 dienas, taču atsevišķos gadījumos tas varētu būt pat divas līdz 28 dienas. Jāņem vērā, ka slimībai ir vairākas attīstības stadijas. Sākumstadijā divas līdz četras dienas parādās tādi simptomi kā augsta temperatūra, galvassāpes, sāpes mugurā un ekstremitātēs, slikta dūša. Savukārt nākamā stadija izpaužas jau kā konkrēta saslimšana – meningīts ar stiprām galvas sāpēm, sliktu dūšu, sprandas stīvumu un augstu temperatūru.

Padomi, kā rīkoties, ja piesūkusies ērce

Ja piesūkusies ērce, no tās pēc iespējas drīzāk jāatbrīvojas, taču svarīgi būt uzmanīgam un izdarīt to pareizi. Vispirms ieteicams uzvilkt vienreizlietojamos gumijas cimdus un konkrēto vietu nodezinficēt ar vienreizlietojamo spirta salveti. Pēc tam ar smailu pinceti ērce jāsatver iespējami tuvu ādai un ar apļveida kustībām tā lēni un uzmanīgi jāizņem. Pēc procedūras veikšanas koduma vieta vēlreiz jādezinficē un jānomazgā rokas. Ja pēc ērces koduma paaugstinās temperatūra, sākas drudzis vai vairākas dienas saglabājas apsārtums, nekavējoties jādodas pie ārsta.

Pēc ērces piesūkšanās vēl vismaz mēnesi īpaši svarīgi uzņemt pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu, līdz ar to uzņemot dažādus vitamīnus un organismam svarīgās vielas. Ieteicams arī lietot papildu šķidrumu (vairāk nekā ikdienā ierasts) un izvairīties no intensīvas fiziskas slodzes, alkohola lietošanas un pārmērīgas sauļošanās. Tāpat nav ieteicams saaukstēties.

21.03.2019., maminuklubs.lv

https://maminuklubs.lv/mazulis/farmaceite-atgadina-pavasaris-tuvojas-pedejais-bridis-sagatavoties-ercu-sezonai-293954/

PP-TCV-LVA-0145. Apstiprināts 28.03.2019.

Esiet modri – aktivizējas ērces!

on Wed, 03/27/2019 - 13:59

Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no marta vidus līdz pat novembra vidum, atkarībā no sniega segas izveidošanās. Šī mazā astoņkāju radībiņa var nodarīt lielu nelaimi, jo pārnēsā bīstamas slimības – ērču encefalītu, laimboreliozi un ērlihiozi. Tādēļ ir laiks pārskatīt savu potēšanās pasi un vakcinēties pret ērču encefalītu, ja tas vēl nav izdarīts.

Ērces izplatītas visā Latvijā

Ērces kļūst aktīvas, kad gaisa temperatūra pārsniedz +3...+5 grādus, brīdina Slimību profilakses un kontroles centrs. Pēc centra rīcībā esošās informācijas, 2018. gadā Latvijā reģistrēti 169 saslimšanas ar ērču encefalītu gadījumi (8,5 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju gadā), diemžēl viens beidzies letāli. Pērn reģistrēts arī 481 saslimšanas ar laimboreliozi gadījums (24,8 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem gadā). Šiem datiem vajadzētu likt sarosīties visiem tiem, kuri domā, ka vakcinēties pret ērču encefalītu nav nepieciešams. Vakcīna spēj pasargāt no saslimšanas ar bīstamo ērču encefalītu, turpretī pret Laimas boreliozi potes nav.

2018. gadā Latvijas Infektoloģijas centra stacionārā ārstējās 54 pacienti, kuriem tika konstatēts ērču encefalīts, 45 laimboreliozes pacienti un 35 ērlihiozes pacienti, vēsta SIA "Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca" pārstāve Inguna Potetinova. Infektoloģijas centra laboratorijā pērn tika izmeklētas 4876 ērces, no kurām 32 bija inficētas.


Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja vēsta, ka pēdējo piecu gadu laikā augstākā saslimstība ar ērču encefalītu konstatēta Pāvilostas, Alsungas, Dundagas, Kuldīgas, Skrundas, Vaiņodes, Rojas, Pārgaujas, Nīcas, Talsu, Ventspils, Priekules, Kandavas, Engures, Kocēnu, Līgatnes, Durbes, Aizputes, Grobiņas, Jaunpiebalgas, Jaunpils, Rucavas un Neretas novadā. Kaut arī neviens no Pierīgas novadiem šajā sarakstā nav, dati par saslimstību 2014.–2018. gadā liecina, ka arī Pierīgas novadu iedzīvotāji pakļauti riskam saslimt ar ērču encefalītu.


Avots: SPKC

Atšķirības Pierīgas novados

Saslimstība Pierīgā salīdzinājumā ar citiem reģioniem Latvijā nav riskanti augsta, turklāt būtiski atšķiras arī saslimstības rādītāji Pierīgas novados. Latvijas Dabas muzeja entomologs Uģis Piterāns vērtē: "Teorētiski to varbūt var izskaidrot ar mazāku meža zvēru blīvumu Pierīgā, kā arī priežu mežu samērā plašo izplatību Piejūras zemienē, kas ērcēm varbūt ir mazāk interesanti biotopi. Taču tajā pašā laikā Sējas novads man tomēr liekas ir jau tāds stipri "mežonīgs", un intuitīvi šķiet, ka tur jau nu gan ērcēm būtu jābūt daudz."

Katrā ziņā šie ir tikai pieņēmumi, un nekādā gadījumā nevajadzētu kultivēt uzskatu, ka mazs saslimušo skaits jau pati par sevi ir indulgence pret ērču radītām nepatikšanām.


Bīstamās slimības

Slimību profilakses un kontroles centra novērojumi liecina, ka cilvēku saslimstības tendencei ir saistība tieši ar ērču ikgadējo aktivitātes līmeni, bet mazāk ar kopējo inficētību. Pēdējos piecos gados Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" laboratorijā noteiktā patogēnu prevalence dabā savāktajās ērcēs pa gadiem variē, ērču encefalīta un ērlihiozes ierosinātāju gadījumā tai nav novērojama tendence ne samazināties, ne pieaugt. Savukārt borēliju (baktērijas, kas izraisa Laimas boreliozi) prevalence ērcēs ir pieaugusi. "Tomēr te jāņem vērā, ka iespēja inficēties ar borēlijām ir lielāka, jo ilgāk ērce netiek noņemta (borēlijas atrodas nevis ērces siekalu dziedzeros, bet dziļāk ērču gremošanas sistēmā, tādēļ atšķirībā no ērču encefalīta vīrusiem tās uzreiz netiek ievadītas koduma vietā un, ērci savlaicīgi noņemot, cilvēks neinficējas). Ērču encefalīta vīrusus pēdējo gadu laikā saturēja līdz 3% ērču paraugu, Laimas boreliozes ierosinātājus – līdz 69% ērču paraugu, ērlihiozes ierosinātājus – līdz 9% ērču paraugu," skaidro I. Arāja.


I. Arāja atgādina, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai pret ērču encefalītu. Lai neinficētos ar laimboreliozi un ērlihiozi, vienīgais aizsardzības pasākums ir pareizi pielāgots apģērbs. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģiskās uzraudzības informāciju, teritorijās, kur ir visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu, tiek veiktas valsts apmaksātas bērnu vakcinācijas pret ērču encefalītu. Valsts apmaksātu vakcināciju saņem bāreņi un bez vecāku gādības palikušie bērni visā Latvijas teritorijā.

Ērce, kas tu esi?

Ērci nevar saukt par kukaini – tā pieder zirnekļveidīgo klases pārstāvjiem. Kukaiņiem ir sešas kājas, bet zirnekļveidīgajiem – astoņas. Latvijas Dabas muzeja entomologs Uģis Piterāns teic, ka nebūtu gluži pareizi tās saukt arī par zirnekļveidīgajiem, jo, lai arī tuvu radniecīgas, ērces tomēr ir ērces jeb sistemātiski izdalītas atsevišķi savā ērču apakšklasē (Acari).

Entomologs skaidro, ka attiecībā uz cilvēku parasti min divas ērču sugas, kas ir galvenās ērču encefalīta un laimboreliozes pārnēsātājas. Tās ir suņu ērce (Ixodes ricinus) un taigas ērce (Ixodes persulcatus). Pēdējos gados Latvijā konstatētas arī ornamentētās pļavu ērces (Dermacentor sp.), kas cilvēkiem piesūcas retāk. Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve I. Arāja informē, ka ornamentētā pļavu ērce līdz šim bijusi izplatīta Polijā, Lietuvā un citviet Eiropā. Lielajiem meža zīdītājiem, mājdzīvniekiem un cilvēkiem piesūcas to pašu sugu ērces – cilvēkam nav pašam savu specifisko ērču, kas būtu saistītas tikai un vienīgi ar cilvēku, saka entomologs Uģis Piterāns.


Ziemu pārlaiž vienā mierā

Uģis Piterāns stāsta, ka ērces pārziemo līdzīgi daudziem citiem bezmugurkaulniekiem – visbiežāk tās salien pērnajās lapās u.c. augu nobirās, kūlas slānī, augsnes virskārtā u.tml. "Nekur tālu tās nerāpo – kur rudeni sagaida, tur arī pārziemo," saka entomologs.

Teorētiski ērces var būt jebkur, taču lielākoties tām patīk vietas, kur vienlaikus ir vairāk vai mazāk bagātīgs lakstaugu stāvs, kā arī pietiekams lielo meža zvēru blīvums tuvumā, skaidro kukaiņu pētnieks. Jo biotops pēc izskata un struktūras ir tuvāks dabiskam, ieskaitot veģetāciju un meža zvēru sastopamību, jo ērču būs vairāk. Pierīgas teritorija ir bagāta gan ar mežiem, gan pļavām un purviem, kur mitrāks. Tomēr mitrums ērcēm neesot tik būtisks, saka entomologs. Novērots, ka pārmitrās un ļoti slapjās vietās ērču ir it kā mazāk. "Vietās ar nabadzīgu veģetāciju arī ērču būs mazāk, jo tām ir grūtāk satikties ar potenciālo upuri," saka pētnieks. Pilsētu centru parkos ar koptu mauriņi ērču blīvums esot krietni zemāks.

05.03.2019.  Autors:  Agita Latkovska

http://www.aprinkis.lv/index.php/sabiedriba/veseliba/6875-esiet-modri-aktivizejas-erces

PP-TCV-LVA-0143. Apstiprināts 28.03.2019.

Siltajā nedēļas nogalē manītas pirmās ērces

on Wed, 03/27/2019 - 13:05

Sestdien, kad ļaudis Latvijā baudīja februārim neraksturīgi silto sauli, ir manītas pirmās ērces, ziņo Latvijas valsts mežu vēstniecība.

 Šo zirnekļveidīgo piesūkšanās dēļ cilvēks var saslimt ar ērču encefalītu un/vai ar Laimas boreliozi, vai/un ar ērlihiozi. Savulaik slimību pārnēsātājas Latvijā bija tikai suņu ērce (Ixodes ricinus) un taigas ērce (Ixodes persulcatus). Bet nu pāris gadus konstatēta vēl viena suga - ornamentētā pļavu ērce (Dermacentor reticulatus), kas arī pārnēsā cilvēkam bīstamo slimību ierosinātājus.

Ejot dabā, ģērbies piemēroti - ieteicams gaišs, noslēgts apģērbs ar piegulošām piedurknēm un bikšu starām, kā arī galvassega, lai ērci varētu vieglāk un ātrāk pamanīt, pirms tā ir piesūkusies.

Portāls nra.lv, 18.02.2019

https://nra.lv/latvija/273239-siltaja-nedelas-nogale-manitas-pirmas-erces.htm

PP-TCV-LVA-0140. Apstiprināts 19.03.2019.

 

Infektoloģijas centrā šogad ārstējušies jau 11 pacienti ar Laima slimību

on Thu, 06/21/2018 - 11:39

Rīga, 4.jūn., LETA. Šogad Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā "Latvijas Infektoloģijas centrs" ārstējušies 11 pacienti ar Laima slimību un trīs pacienti ar ērču encefalītu, aģentūrai LETA pavēstīja slimnīcas pārstāve Aija Lietiņa.

Viņa skaidroja, ka šogad Infektoloģijas centra laboratorijā pārbaudītas 1140 ērces, no kurām astoņas bija inficētas ar ērču encefalīta vīrusu. Tāpat pēc pacientu lūgumiem noņemta 331 ērce.

Pērn ar ērču encefalītu saslima 214 cilvēki, ar Laimas slimību - 612 cilvēki, bet ērlihioze tika konstatēta 26 cilvēkiem, liecina aģentūras LETA arhīvā esošā informācija.

Epidemiologi atgādina, ka, dodoties dabā, apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt - bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Ērces visbiežāk pieķeras garāmejošiem cilvēkiem potīšu augstumā, tādēļ, pat uz īsu brīdi iebrienot zālē, jānodrošinās, lai ērce nevarētu pakļūt zem apģērba.

PP-TCV-LVA-0077. Apstiprināts 26/06/2018.

Atsauce:

Slimnīcā nonācis šogad otrais ērču encefalīta pacients

on Mon, 06/11/2018 - 05:47

Rīga, 28.maijs, LETA. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) pagājušajā nedēļā ārstējies šogad jau otrais pacients ar ērču encefalīta vīrusu, aģentūru LETA informēja slimnīcas pārstāve Aija Lietiņa.

Līdz šodienai RAKUS stacionāra laboratorijā pārbaudītas 858 ērces, no kurām septiņas izrādījušās inficētas ar ērču encefalīta vīrusu. Pēc pacientu lūguma šogad noņemtas 268 ērces.

Šogad LIC ārstējušies divi pacienti ar ērču encefalīta vīrusu un desmit pacienti ar Laimas slimību. Līdz šim nevienam pacientam vēl nav konstatēta ērlihioze.

Kā iepriekš atgādināja LIC vadītāja Baiba Rozentāle, dodoties atpūtā pie dabas, nevajadzētu aizmirst, ka pastāv ērces piesūkšanās risks, un ka Latvija ir ērču encefalīta, Laimas slimības, kā arī citu ērču pārnēsātu slimību endēmiskais reģions.

"Latvijā 20 līdz pat 40% ērču ir inficētas ar borēlijām, kas izraisa Laimas slimību. Nedaudz mazāk, taču gana liels daudzums ir ērču, kas pārnēsā ērču encefalīta vīrusu un ērlihijas, tāpēc pret inficēšanās risku nevajadzētu izturēties vieglprātīgi," norāda Rozentāle.

Dodoties dabā, mediķi aicina ievērot piesardzības pasākumus - ģērbties tā, lai ērce nevarētu palīst zem drēbēm, un vēlams izvēlēties gaišas krāsas apģērbu, lai ērce uz tā būtu viegli saskatāma un notraucama. Visefektīvākais veids, kā sevi pasargāt no inficēšanās ar ērču encefalīta vīrusu, ir vakcinācija, taču pret citām ērču pārnēsātām slimībām, kas ir ne mazāk bīstamas, vakcīnas nav.

Ērces piesūkšanās gadījumā cilvēkiem, kuri ir vakcinēti pret encefalīta vīrusu, nav nepieciešamības nest kukaini pārbaudīt uz laboratoriju, jo tur iespējams konstatēt tikai to, vai ērce ir inficēta ar encefalīta vīrusu. Uz borēlijām un ērlihijām ērces pārbaudītas netiek. Ja vienu līdz trīs nedēļas pēc ērces piesūkšanās parādās kādi aizdomīgi simptomi, jāvēršas pie sava ģimenes ārsta vai infektologa, neaizmirstot pieminēt ērces piesūkšanās faktu.

PP-TCV-LVA-0066. Apstiprināts 12/06/2018.

Atsauce: