Skip directly to content

Jautājumi un atbildes

Biežāk uzdotie jautājumi par pieaugušo vakcināciju pret ērču encefalītu

Kam ieteicams vakcinēties?

  • Tiem, kuri dzīvo un strādā endēmiskajā rajonā,
  • Cilvēkiem, kuri bieži ir mežā,
  • Ceļotājiem, kas dodas uz endēmisko rajonu.

Visā Latvijas teritorijā pastāv liels risks saslimt ar ērču encefalītu. Pirms vakcinācijas ieteicams konsultēties ar ārstu un izlasīt vakcīnas instrukciju.

Kad un kā vakcinēties?

Vakcinēties pret ērču encefalītu var visu gadu. Ērces kļūst aktīvas, kad gaisa temperatūra pārsniedz +5° C. Rudens- ziemas mēnešos (aukstajos gadalaikos) ieteicama parasta vakcinācijas shēma ar austriešu vakcīnu pret ērču encefalītu TicoVac®: 1. deva. 2. deva - 1-3 mēnešus pēc pirmās devas. 3. deva - 5-12 mēnešus pēc otrās devas. Pirmā uzturošā pote (revakcinācija)  tiek izdarīta 3 gadus pēc pamata vakcinācijas. Nākamās  revakcinācijas tiek izdarītas: Personām no 1 līdz 60 gadiem- ik pēc 3-5 gadiem (TicoVac® 0,25 ml vai TicoVac® 0,5 ml); Personām, kas vecākas par 60 gadiem- ik pēc 3 gadiem (TicoVac® 0,5 ml). 1. deva. 2. deva - 14 dienas pēc pirmās devas. 3. deva - 5-12 mēnešus pēc otrās devas. Pavasara - vasaras mēnešos (siltajos gadalaikos) ieteicama paātrinātā vakcinācijas shēma ar austriešu vakcīnu pret ērču encefalītu TicoVac®: Revakcinācijas devas tiek ievadītas tāpat, kā standarta vakcinācijas shēmā. Vakcinācijas shēma klikšķiniet šeit.

Vai eksistē kādi ierobežojumi vakcinācijai pret ērču encefalītu?

Jā, eksistē. Ja cilvēks nepanes kādu no vakcīnas komponentiem. Drudzis vakcinācijas dienā.

Cik drošu aizsardzību var iegūt ar vakcināciju pret ērču encefalītu?

Vakcinācija nodrošina aizsardzību 98-100% gadījumos.

Kad labāk vakcinēties?

Vakcinēties var visa gada garumā. Labāk vakcinēties kad ērces vēl nav aktīvas. Ērces aktivizējas, kad augsne sasilst līdz +5 grādiem.

Kad un kāpēc var lietot ātras vakcinācijas shēmu?

Ātrā vakcinācijas shēma jālieto, kad ērces jau ir aktīvas (aprīlis – novembris. Ērces aktivizējas, kad augsne sasilst līdz +5 grādiem. Ātrā vakcinācijas shēma ļauj ar 2 potēm jau 2 nedēļu laikā nodrošināt drošu aizsardzību pret ērču encefalītu uz vienu gadu. Vakcinācijas shēma klikšķiniet šeit.

Kā pārbaudīt cilvēka imunitātes līmenis? Kādos gadījumos vajag vai arī ir vēlams pārbaudīt antivielu līmeni?

Imunitātes (antivielu) līmeni var pārbaudīt laboratoriski. Ar ērču encefalītu neslimojošam un nevakcinētam cilvēkam antivielu nebūs. IgG ir antivielas, kuras liecina par to, ka cilvēks ir pārslimojis ērču encefalītu vai ir potēts. Taču to līmenis nav pastāvīgs, tas sasniedz maksimālo līmeni 1-3 mēnešus pēc pārslimošanas vai vakcinācijas, pēc tam samazinās. Taču antivielu samazināšanās neliecina, ka cilvēkam nav imunitātes, saskaroties ar infekcijas izraisītāju cilvēka imūnsistēma nekavējoties sāks izstrādāt antivielas. Tāpēc ļoti svarīgi pareizi veikt laboratorisko izmeklēšanu. Piemēram, cilvēks nav ievērojis vakcinācijas shēmu – ir pagājis ilgāks laiks starp vakcinācijām, tad jāveic kārtēja vakcinācija un pēc 4 nedēļām jāveic antivielu pārbaude. Ja antivielu līmenis ir zemāks par aizsarglīmeni, tad jāveic atkārtota vakcinācija.

Kādi ir aizliegumi pret vakcinācijas?

Vakcīnas kompomentu nepanesība.

No kāda vecuma var taisīt poti bērnam?

Vakcinēties var no 1 gada vecuma.

Vai grūtnieces arī var potēties un ar kādu devu?

Pirms vakcīnas ievadīšanas pastāstiet savam ārstam, ja:

• Jums ir aizdomas par grūtniecības iestāšanos vai Jūs plānojat grūtniecību; Ārsts apspriedīs ar Jums iespējamos riskus un ieguvumu. TicoVac® 0,5 ml ietekme grūtniecības laikā vai zīdīšanas periodā nav zināma. Tomēr to drīkst ievadīt, ja pastāv augsts inficēšanās risks.

Vai barojošā māmiņa var vakcinēties?

Pirms vakcīnas ievadīšanas pastāstiet savam ārstam, ja:

• Jūs barojat bērnu ar krūti. Ārsts apspriedīs ar Jums iespējamos riskus un ieguvumu. TicoVac® 0,5 ml ietekme grūtniecības laikā vai zīdīšanas periodā nav zināma. Tomēr to drīkst ievadīt, ja pastāv augsts inficēšanās risks.

Vai jāturpina vakcinēties, ja cilvēks ir izslimojis ērču encefalītu?

Pēc ērču encefalīta pārslimošanas cilvēkam ir imunitāte pret šo infekcijas slimību uz mūžu, atkārtoti saslimšanas gadījumi nav zināmi.

Kā diagnosticēt ērču encefalītu?

Meningīta vai meningoencefalomielīta veidošanās gadījumā tiek veiktas lumbālā šķidruma analīzes, kā arī imunitātes ķīmiskās analīzes ar mērķi noteikt asinīs vai likvorā specifiskās lgM klases pretvielas.

Vai iespējams izsargāties no ērču encefalīta, un kā to izdarīt?

Jā, iespējams! Ar vakcinācijas, palīdzību.

Ja ērce ir piesūkusies nevakcinētam cilvēkam, ko darīt?

Dodieties uz tuvāko medicīnas iestādi, kur Jums izņems ērci. Ja apkārtnē medicīnas iestādes nav, tad izņemiet ērci patstāvīgi. Ērcei jāuzliek spirtā samērcētu vates tamponiņu, un tad uzmanīgi, ar speciālas pincetes vai diega cilpas palīdzību, satverot ērces ķermeni, pēc iespējas tuvāk snuķītim, ērci izvelk. Apstrādājiet piesūkšanās vietu ar spirtu saturošo līdzekļi. Ja jūs gribētu izmeklēt ērci, vērsieties Latvijas Infektoloģijas centrā, Linezera ielā 3, tālrunis 67014595. Par tālako rīcību konsulteties ar savu ģimenes arstu. Pēc ērces izņemšanas ir svarīgi atrisināt profilakses jautājumu.

Kā pareizi izņemt ērci, ja tā ir piesūkusies?

  • Ērcei uzliek spirtā, degvīnā vai smaržās samitrinātu vati, kas atslābina ērces muskulatūru. Nekādā gadījumā neizmantot eļļu vai sviestu, jo tas ercei  izraisa vemšanu, veicinot slimības ierosinātāju iekļūšanu organismā.
  • Pēc dažām minūtēm ērci satver ar pinceti pēc iespējas tuvāk snuķītim un ceļot uz augšu izvelk ārā.
  • Ja nav pincetes, var izmantot diegu, to apsienot pēc iespejas tuvāk  ērces snuķītim un „izskrūvejiet”  ērci laukā.
  • Brūci apstrādā ar dezinficējošu šķidrumu.
  • Velkot ērces mājdzīvniekiem vēlams uzvilkt gumijas cimdus  jo uz rokām var būt mikrobrūces, par kurām slimības izraisītāji var iekļūt organismā.
  • Ja ērci izņemot, ādā palicis tās snuķītis, to nedrīkst tur atstāt – jādodas uz tuvāko medicīnas iestādi, kur palīdzēs to izvilkt.

Kuri dzīvnieki var būt inficēti ar ērču encefalīta vīrusu?

Epidēmijas rajonā, kur izplatījies ērču encefalīts, infekcijas avots ir lielākā daļa zīdītāju. Īpaši bīstami ir sīkie grauzēji. Savukārt putni var pārnēsāt ērces uz citiem rajoniem.

Kurās valstīs konstatēti ērču encefalīta izraisītāji?

Ērču encefalīta vīrusa dabiskais perēklis ir daudzās Eiropas, Sibīrijas un Tālo Austrumu valstīs. Eksistē trīs ērču encefalīta vīrusa apakštipi: Sibīrijas, Talo austrumu un Eiropas. Eiropas tips izplatīts centrālajā un rietumu Eiropā, Krievijas rietumu daļā, Baltijas valstīs, Skandināvijā u.c.

Biežāk uzdotie jautājumi par bērnu vakcināciju pret ērču encefalītu

Vai vakcīna pret ērču encefalītu ir droša? Vai tā nevar izraisīt smagas blakusparādības?

Latvijā pieejamās vakcīnas pret ērču encefalītu ir drošas un tās ir piemērotas bērnu vakcinācijai. Pretēji bieži izplatītam viedoklim, vakcinācija pret ērču encefalītu neizraisa bērniem smagas blaknes. Protams, pirms vakcinācijas ir jākonsultējas ar ģimenes ārstu. Bērnam vakcinācijas brīdī ir jābūt veselam. Vakcinēties nedrīkst, ja ir konstatēta nepanesība pret kādu no vakcīnas komponentiem.

Vai ir ierobežojumi vakcinācijai pret ērču encefalītu, ja nesen veikta cita vakcinācija?

Vakcīna pret ērču encefalītu ir innaktivēta un nav nekādu ierobežojumu vakcinācijas atlikšanai, ja bērns nesen ir saņēmis valsts programmā paredzētās potes. Pirms vakcinācijas ir jākonsultējas ar ģimenes ārstu.

Vai vakcinācija bērniem ir par maksu?

No 2012. gada vakcīna pret ērču encefalītu ir iekļauta valsts kompensējamo zāļu M sarakstā.

http://www.vmnvd.gov.lv/lv/kompensejamie-medikamenti/m-saraksts

M sarakstā iekļautās zāles valsts kompensē:  

- bērniem līdz 24 mēnešu vecumam ar kompensācijas apmēru 50%;

- grūtniecēm un sievietēm līdz 42 pēcdzemdību perioda dienām ar kompensācijas apmēru 25%.

Kā rīkoties, ja nevakcinētam bērnam piesūkusies ērce?

Ja jūsu bērnam ir piesūkusies ērce, vispirms tā ir pareizi jānoņem. Vairāk par ērces noņemšanu lasiet šeit. Kopš 2009.gada imunoglobulīns Latvijā vairs nav pieejams kā profilakses līdzeklis pret ērču encefalītu, tādēļ vēl lielāka nozīme ir savlaicīgai vakcinācijai. Latvijas Infektoloģijas centra Virusoloģijas laboratorijā ir iespējams pārbaudīt, vai ērce ir inficēta ar encefalīta vīrusu. Arī tad, ja bērns ir vakcinēts pret ērču encefalītu, atcerieties, ka šīs vakcīna nepasargā no Laimas slimības. Tādēļ ir jāseko līdzi, vai bērnam neparādās Laimas slimības simptomi, par kuriem uzzināt variet šeit.

Vai taisnība, ka mazi bērni ar ērču encefalītu smagas formās neslimo?

Šis ir izplatīts, taču aplams pieņēmums. Encefalīts ir smaga infekcijas slimība un tās smagums vai sekas, ko var atstāt encefalīta pārslimošana nav atkarīgas no pacienta vecuma.

Vai vakcinācija pret ērču encefalītu nodrošina pilnīgu aizsardzību?

Ir pierādīts, ka TicoVac® vakcīnas efektivitāte ir 99%.